دکتر محسن رضایی خطاب به گروه های جهادی: مردم را به قیام برای فقر زدایی و توانمندسازی وادار کنید / کار اساسی، کار قرارگاهی و پایدار است! / هدف باید فقرزدایی باشد، نه فقیرزدایی

مطالبه گری از سازمان های حمایتی در جهت ارائه خدمات به قرارگاه های استانی و خیریه ها
1399-04-16
کساء عضو هیئت مدیره ستاد: در محرومیت زدایی از روستاهای محروم باید با استفاده از نیروی بومی و نگاه غیر انتفاعی عمل کرد
1399-05-11

دکتر محسن رضایی ریاست ستاد جهاد توانمند سازی محرومین کشور در ارتباطی تصویری با گروه های جهادی مرتبط با قرارگاه جهادی نجاح در کهگلویه و بویر احمد، ضمن قدردانی از فعالیت های آن ها در مناطق محروم، به تبیین مهم‌ترین اهداف گروه‌های جهادی برای خدمت در مناطق محروم پرداخت.

دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، و ریاست ستاد جهاد توانمند سازی مخرومین کشور در ابتدای این ارتباط تصویری اظهار داشت: قرآن در آیه ولایت می فرماید: «إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاهَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاهَ وَهُمْ رَاکِعُونَ» (آیه ۵۵ سوره مائده)؛ یعنی در کنار نماز و عبادت ذکات بدهید یعنی نمی شود رسیدگی به فقرا را از نماز و عبادت خدا جدا کرد؛ و راه رسیدن به خدا، خدمت به مردم است. ما از طریق خدمت به مردم می توانیم به خدا برسیم. خدای متعال وسیله ای برای ما قرار داده است که هر کسی می خواهد به حقیقت خودش پی ببرد، مسیرش این است که به مردم خدمت کند.

خدمت به مردم و انسان سازی

ریاست ستاد سپس به اهداف و وظایف گروه‌های جهادی پرداخت و عنوان کرد: اولین خاصیت و وظیفه گروه های جهادی همین (خدمت به مردم) است که بچه‌ها رنج سفر را به دوش می گیرند و می روند جاهایی که سختی دارد، از کوه بالا رفتن دارد، زخمی شدن دارد؛ حتی در جاهایی بد و بیراه می شنوند. این سختی ها دستاورد بزرگی دارد و آن اینکه آدمها خودشان را پیدا می کنند. حقیقت واقعی خودشان را کشف می کنند. می فهمند کی هستند مشکلاتشلان کجاست و نارسایی هایشان چیست. لذا اولین فلسفه گروه های جهادی انسان سازی و خودسازی است که نه تنها برای آخرت، بلکه در زندگی شخصی هم خیلی موثر است. تجربه نشان داده است که این نوع آدم ها (انسان جهادی)، آدم های بزرگی می شوند و اینهایی که در آسایش و رفاه هستند، به هیچ جا نمی رسند. ۹۰ درصد آدمهایی که انسان ها و قهرمانان بزرگی شدند، زندگیشان همینطور بوده.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس ادامه داد: این طور نیست که کسی در رفاه و آسایش ساخته بشود. آدم ها در سختی ساخته می شوند. حالا اگر سختی برای خدا باشد هم آخرت و هم دنیا حاصل می شود. مطمئن باشید ده ها برابر این زحمتی که در این مسیر می کشید هم خداوند برکت می دهد و خودتان استفاده می کنید. و لذا این گروه های جهادی دانشگاه های بزرگ تربیتی هستند.

دکتر رضایی در ادامه به دومین هدف گروه های جهادی اشاره کرد و گفت: مسئله دوم این است که باید فقرزدایی هدف باشد نه فقیرزدایی! شما اگر فقر را مثلا در یک روستایی از بین ببرید، دیگر امکان ندارد در آن روستا فقیر پیدا بشود. لذا باید هدف فقرزدایی باشد؛ فقرزدایی یعنی وقتی شما می روید در یک محلی و مردم دور شما هستند ببینند شما چه آوردید. اولین چیزی که شما باید یاد بدهید اعتماد به نفس است. اینکه روستائیان نگاه به خارج از روستا را به خودشان معطوف کنند. حالا البته برای اینکه راه بیفتند و فعال شوند، آموزش لازم دارند. شما آموزش بدهید. آنها را در کارها مشارکت بدهید. این طور نباشد که شما در روستاها کاری را انجام بدهید و آنها فقط تماشاگر باشند. این خیلی خطرناک است.

وی افزود: حتی کسی که معلول هست هم می تواند مفید باشد. بنابراین معلول و حتی پیرزن و پیرمرد را هم به کار بگیرید. اجازه ندهید که خدای نکرده گداپرروری شود. شما باید انسان پروری و قهرمان پروری بکنید؛ حتی در همان روستاها. یعنی رفع محرومیت نه توسط ثروتمندان بلکه توسط خود محرومین باید انجام شود. ثروتمندان باید در ابتدا و به قولی نمک کار باشند. در وهله بعد اینها خودشان باید راه بیفتند. حضرت امام می فرماید فلسفه آنکه به جای پول بلاعوض، باید قرض الحسنه بدهیم این است که اسلام می خواهد گداپروری را باب نکند. با این پولی که می گیرند خودشان بروند کار و تولید بکنند و اصطلاحا راه بیفتند و اصل پول را مجددا برگردانند.

فقرزدایی بدون توانمندی، اعتماد به نفس و مشارکت مردم امکان پذیر نیست!